Daňová optimalizácia živnostníka II.

Autor: Jaroslav Čačko | 1.2.2013 o 20:56 | (upravené 29.7.2014 o 19:13) Karma článku: 7,16 | Prečítané:  1992x

Ako ste si už určite všimli, paušálne výdavky si v klasickej podobe môžete uplatniť naposledy teraz, čiže pri podávaní daňového priznania za rok 2012. Za rok 2013 už bude táto forma značne obmedzená, a to na maximálne 5 040 € za celý rok. To znamená, že ak živnostník mal hrubý príjem 15 000 €, za rok 2012 si môže uplatniť 40 % ako zníženie základu dane, t.j. 6000 €. Za rok 2013 už len spomínaných 5040 €, takže zaplatí na daní z príjmov o 182 € viac. S narastajúcim príjmom ten rozdiel na dani z príjmov bude, samozrejme, rásť. Teda podstatne väčšej časti živnostníkov sa už oplatí prejsť na účtovníctvo či daňovú evidenciu. Čo si teda najčastejšie môže bežný živnostník uplatniť ako daňovo uznateľný výdavok?

 

  • výdavky na stravu - stravné lístky, toto je najbežnejší výdavok, ktorý si môže uplatniť skutočne každý živnostník. Vsúčasnosti je to obmedzené na 4 € /denne. Aj keď teda nebudeme zarátavať nedele asviatky, stále to bude nejakých 1200 € ročne, oktoré si môže každý živnostník legálne znížiť základ dane. Ak si to premietneme do usporenej dane je to 228 € ročne, čo určite nie je málo. Stravné lístky však nie sú jedinou formou uplatnenia si výdavkov na stravu. Pokiaľ platíte vhotovosti, pokojne si môžete uplatniť aj bločky za nákup potravín či obeda vreštaurácii. Určite je však jednoduchšie nakúpiť si na kvartál, prípadne dlhšie či kratšie časové obdobie, lístky auplatniť si ich jednorazovo cez faktúru. Avšak pozor, stravne lístky treba kupovať dopredu, počas roka. Ak si napríklad nakúpite 20. decembra 300 lístkov, daňová kontrola vám uzná max. 10 zvyšok si uplatníte ako daňový výdavok vnasledujúcom roku.

 

  • výdavky súvisiace sautom - bez auta sa žiaden živnostník nezaobíde. Vsúvislosti sním si môžete okrem samotnej ceny auta cez odpisy, resp. lízingové splátky, uplatniť vpodstate všetky výdavky súvisiace sjeho prevádzkou. To sú vprvom rade najmä pohonné látky (PHL), kde je niekoľko foriem uplatňovania si výdavkov. Najjednoduchšou znich je uplatnenie si tzv. paušálu na PHL, čo je 80 % zo sumy bločkov, ktoré od tankovania máte. Je to určite jednoduchšie ako viesť si knihu jázd. Pri tejto forme by ste si mali poznačiť stav tachometra na začiatku ana konci roka. Tu však výdavky sautom nekončia. Samozrejme, uplatniť si môžete všetky výdavky na údržbu aservis auta vrátane povinného zmluvného poistenie či havarijnej poistky. Takto môže aj bežný živnostník ušetriť stovky až tisícky eur ročne na dani zpríjmu. Jediným vašim výdavkom bude daň zmotorových vozidiel, ktorá sa pohybuje podľa kubatúry motora vozidla najčastejšie od cca 100 po 200 €. Úspora na daní zpríjmov bude ale rozhodne vyššia, nehovoriac otom, ak auto aj splácate či odpisujete. Vtom prípade ide naozaj otisícky eur ušetrených ročne na daní zpríjmu.

 

  • kancelárske potreby, kancelárska technika - pri svojej práci potrebuje každý živnostník viesť si nejaké záznamy, rôzne evidencie, e-mailovú komunikáciu sklientelou apodobne, ato určite aj vtedy, ak časť ekonomickej agendy zverí odborníkovi. Tu si môžete uplatniť všetko od papiera, obalov, atramentu do tlačiarne, cez samotnú tlačiareň až po počítač, notebook, apodobné zariadenia, ktoré používa vdnešnej dobe už takmer každý živnostník pri svojej práci. Rovnako aj kancelársky nábytok, bez ohľadu na to či pracujete zdomu alebo máte kanceláriu, prevádzkareň.

 

  • telefón, internet - samozrejme, aj výdavky na telefonovanie apripojenie na internet sú uživnostníka výdavok ovplyvňujúci základ dane.

 

  • reklama a propagácia - výdavky súvisiace spropagáciou vašej podnikateľskej činnosti sú taktiež výdavkami ovplyvňujúcimi základ dane. Bez ohľadu na to, oakú formu reklamy ide (v novinách, na internete, reklamná tabuľa,...)

 

  • vzdelávanie - či už si kúpite nejakú odbornú literatúru súvisiacu spredmetom vášho podnikania, alebo absolvujete kurz či školenie, všetky tieto výdavky vám znižujú základ dane zpríjmov,

 

  • bezpečnosť aochrana zdravia pri práci - akékoľvek výdavky súvisiace sbezpečnosťou aochranou zdravia pri práci sú pre Vás daňovým výdavkom.

 

  • mzdy - ak máte zamestnancov mzdy sú pre vás, pravdaže, tiež výdavkom ovplyvňujúcim základ dane.

Toto sú asi najčastejšie daňové výdavky u bežného živnostníka. Všetky ďalšie sú špecifické pre konkrétnu oblasť, v ktorej podnikáte. Napríklad, ak niečo vyrábate, bude to všetok materiál potrebný k výrobe vašich produktov, resp. aj všetky stroje a zariadenia potrebné k výrobe.

Podľa zákona o dani z príjmov je daňovým výdavkom každý výdavok, ktorý je vynaložený na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov (podmienka vecnosti čo znamená, že musí súvisieť s predmetom podnikania daňovníka).

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Penta ohrdla ponuku štátu, že kúpi jej nemocnicu

Vyberá si len hrozienka z koláča, vraví o finančnej skupine premiér Pellegrini.

Dobré ráno

Dobré ráno: Vedúci z Chachalandu chcel od dievčaťa intímne fotky

Ako pokračuje kauza zneužívania.


Už ste čítali?